Tıbbı Psikoloji Uygulamasında Klinik Hipnoz

Fakülte:  Gary R. Elins, Ph.D.

                Psikoloji Departmanı

                Scott and White Clinic

               Texas A&M College of Medicine

                Temple, Texas 76508

Format:    Vaka örnekleri ile ders

                Deneylenen egzersizler ve canlı gösterimler

                Hipnoterapi Videokasetleri

Plan

I.                   Giriş

II.                Tıbbı görüşmelerde hipnoterapötik yaklaşımlar

A.    Hipnoterapötik ilişkiyi ve iletişimi anlamak

B.     Hipnozun psikosomatik ilaçta kullanımı

C.     Endikasyonlar ve kontra endikasyonlar

D.    Hipnozun ve psikoterapinin entegrasyonu

E.     Vaka örneği- psikogenik amnezi

Hipermnezi

III.             Hastalıkta ve koruyucu sağlıkta doğal telkin

A.    Semptom oluşumunda telkin mekanizması

B.     Belirsiz terapötik faktörler; beklenti etkileri ve dolaylı telkin

C.     Psikolojik danışma ve katı hipnoterapi arasında paraleller

D.    Vaka örneği- yoğum psikogenetik hastalık

IV.             Hipnoterapi yaklaşımları oluşturmak

A.    Hastayı hipnoza hazırlamak

B.     Hipnoterapi için başvurulan klinisyeni hazırlamak

C.     Çocuklarla hipnozun kullanımında özel durumlar

D.    Vaka örneği- çocukluk psikogenik öksürük

V.                Sonuç ve tartışmalar

Kapanış

Tartışma için Vakalar

1.      Hasta 34 yaşında bir kadın, ilerleyen rahim kanseri ile teşhis edilmiş.  Kemoterapi seanslarını takiben, aşırı derecede bulantısı oluyor ve kusuyor.  Şimdi kemoterapi seanslarının önünde ve arkasında kusuyor ve bu da 20 kilo vermesine sebep oldu.  Daha ileriki kemoterapiye dayanamayabilir haldeyken size hipnoterapi için başvurdu.  Yaklaşımınız ne olurdu?

2.      10 yaşında bir oğlan çocuğu bir soğuk algınlığını takiben kronik öksürük geliştirdi.  Öksürüğü pediatrik girişimlere rağmen devam etti ve okula devamını etkiler hale geldi.  Şimdi eve bağımlı programında.  Göğüs x-ray, bronoskopi ve laboratuar testlerini içeren tıbbı değerlendirmesi tamamen normal.  Şimdi size yönlendirilmiş.

3.      Hasta 14 yaşında bir kız.  Hastane acil servisine, iki bacağındaki felçten dolayı geldi.  Tıbbı değerlendirme ve laboratuar testleri normaldi.  Daha ileriki değerlendirme ve terapi yaklaşımı nedir?

4.      Hasta 27 yaşında polis, bir iş kazası geçirmiş araba kazasında sağ bacağı incinmiş.  Ortopedik ameliyattan sonra az bir iyileşme olmuş.  Şimdi bir sene sonra, halen kaza ile ilgili öfkeli ve ciddi ağrıdan şikayetçi ve yürümekte ya da bacağını uzatmakta zorlanıyor.  Daha fazla tıbbi ameliyat gerekli görülmemiş.   Ancak genel anestezi altında, bacağını uzatabiliyor.  Size hipnoterapi için başvurdu.  Sizin yaklaşımınız nedir?

5.      40 yaşında bir kadın akut ses kaybından dolayı başvuruyor, kocası ile gerçekleşen bir münakaşadan sonra sadece fısıldayarak konuşabiliyor.  Otolaryngologic değerlendirmede saptanan bir şey yok.  Hangi tür bir yaklaşım uygulardınız?

6.      52 yaşında kronik uykusuzluk problemi olan bir hasta.  Ailesi yatıştırıcılara bağımlı hale gelmesinden endişeleniyor ve daha fazla Hulcion reçetesi yazılmasına karşı çıkıyorlar.  Yaklaşımınız nedir?

7.      66 yaşında bir kadın, tümör ile başvuruyor.  hipnozun daha iyi çalışmasına yardım edip edemeyeceğini soruyor.  Daha ileri teşhis ve terapi açısından yaklaşımınız ne olur?

8.      46 yaşında bir adam işle ilgili bir kaza sonrasında kronik sırt ağrısı çekiyor ve daha önce 2 laminectomisi var.  Şimdi zamanının büyük bir bölümünü evde yatakta ya da  televizyon seyrederek geçiriyor.  Depresyonda.  Yaklaşımın ne olursu?  Hipnoterapi bu tedavi planında yardımcı olur muydu?

9.      20 yaşında bir kadın sol kolunda ve omzunda yanıklardan dolayı hastaneye kaldırılıyor.  Oksijen odası terapiye ve kıyafet değiştirmeye karşı endişe duyuyor ve acıdan dolayı direniyor.  Size hipnoterapi için geldi.  Ne yapılabilir?

Print Friendly, PDF & Email

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>