Psikolog Gülüm Bacanak Kimdir?

1979’da Eskişehir’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Eskişehir’de tamamladım. Çocukluğumdan beri insan psikolojisine dair ilgim ve meraklarım vardı.  İnsanı çözmek tıpkı bulmaca çözmek gibi, karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz.  Severek ve isteyerek girdiğim Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2002 yılında mezun oldum. 4 yıl boyunca Ankara’da çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel engelli, otistik  ve konuşma güçlüğü çeken çocuklarla ve aileleriyle çalıştım.  Zihinsel engelli çocuklarla çalışmak gerçekten eşsiz bir deneyimdi, hala özlemle andığım anılarım ve çocuklarım olmuştur. Zihinsel engellilerde dil ve konuşma becerilerinin geliştirilmesi, artikülasyon bozuklukları, kekemelik ve otistik çocuklarda PECS yönteminin kullanımı konusunda deneyimlerim oldu.

CİSED’den Cinsel Terapi  ve Evlilik Terapisi Eğitimi, Omni Hipnoz Akademisi’nden Hipnoz Eğitimi ve EFT Emotional Freedom Technique – Duygusal Özgürlük Tekniği eğitimi, Türk Psikologlar Derneği’nden Klinik İlk Görüşme eğitimleri aldım. Psikoterapi Enstitüsü bünyesinde düzenlenen Bütüncül Psikoterapi Eğitimi’nin temel eğitimini tamamladım. Bireysel, çift ve grup terapileri yapmaktayım. Ağırlıklı olarak ülkemizde büyük bir eksiklik ve ihtiyaç olduğuna inandığım cinsel terapi ve evlilik terapisi konusunda çalışmaktayım. Ayrıca depresyon, sosyal fobi, anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve kişilik bozuklukları konusunda da çalışıyorum.  Almanya’da 1971 yılından beri cinsellik konusunda araştırmalar yapan DGSS – German Society for Social Scientific Research kuruluşunun iki yılda bir düzenlediği konferanslara iki defa konuşmacı olarak katıldım. ‘Türkiye’de Cinsellik ve Medyanın Rolü” ve ”Türk toplumuna özgü Vajinismus tedavisi” konularında sunumlar yaptım. Çeşitli kurumlarda ”cinsellik, cinsel işlev bozuklukları, kadın- erkek cinselliği, evlilik sorunları ve cinsel sorunlar ” konularında seminerler vermekteyim. İyi derecede İngilizce ve orta düzeyde İtalyanca biliyorum.

Toplumumuzu cinsellik ve cinsel sorunlar konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin kurucu üyesiyim ve Genel Başkan Yardımcılığını yürütmekteyim.  21. yüzyılda olmamıza rağmen cinsellik ne yazık ki ülkemizde hala ayıp, yasak ve günah olarak algılanmakta ve okullarda ve ailede cinsel eğitim verilmemektedir. Cinsel işlev bozukluklarının temelinde de bilgisizlik ve deneyimsizlik yatmaktadır. Her geçen gün çığ gibi büyüyen ve çiftleri umutsuzluğa sürükleyen cinsel sorunların çözümüne CİSED olarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Her insanın zaman zaman kendi başına üstesinden gelemediği sorunlar  olabilir ve bir uzman desteğine ihtiyaç duyabilir.  Bu çok normaldir bir durumdur. Korkmanıza ve endişelenmenize gerek yok. Bir terapiste başvurmaya çekinmeyin, terapi hayatınıza çok şey katacaktır.  Psikoterapi kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>